haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir fenomen ya da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kadar haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere tasarlı dimdik hâline getirilmesine de salık tasarsı adı verilir. Gün süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını tekabül etmek için çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın varlıkında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile yan yana salık ve habere vusul yolları değmeselemiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif evetğu günümüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan erişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan duygusal ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp ahenk sağlamlayabilmekte ve böylece siyasal, hesaplı, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değmeseleimlerin evetğu günümüz dünyasında habersiz oturmak, adeta dirimın dışında oturmak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde skorları her geçen zaman artan tasarlı, görsel ve meseleitsel yapıt organları, topluma salık iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu salık değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil fenomen ve olgular salık değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişiı ısırması salık değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları mesafeştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir için herhangi birinin yolda yürürken düşmesi salık değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi salık değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa imkânsızıdır; haberi salık yapan gerçek taştır. Bir haberin değerini anlamak için öncelikle salık nosyonı üzerinde yaşamak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli fenomen, konum ve görünümle dayalı veri ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin halka duyurulması için muayyen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık tasarları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ https://tekirdagwebtasarimseo.name.tr/ https://mantolama.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye