Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Resi beyıydı. Annesi İsmet Hatun, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Bey’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri bilirkişiı oldu. Mütehassıslık sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yanında Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Doğu Uran Üniversitesi Mütevelli Heyet Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları ciğerin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak yer aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma büyüklükında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher serladı. Bilimsel yayınlarda da güvenilir artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Esenlik Örgütü’nün kuruluşunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Esenlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, El Kuruluna da iki dönem başkanlık yapan Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve dirlik bilimleri sahaında çok skorda bilimsel makalesi, yapıt kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayırlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da meydana getirilen bir törenle namına Barış, Türe ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birçok devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en erdemli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sağlam çok millî poz Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Kocaman Herkes Meclisi namına ülke Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 almanak dirlikı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa görev aşkıyla düntir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu ulamalarla dirlik, eğitim ve bilgi ciğerin yarattığı kurumlarla daim yazıırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://orjinalyedekparca.name.tr/ https://ehliyetsorulari.name.tr/ https://anketor.name.tr/ https://tekirdagwebtasarimseo.name.tr/ https://mantolama.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye